top of page

ASKERİ SİSTEMLERDE PROTOTİP TESTLERİ NASIL YAPILMALIDIR?

test-3.jpg
ata-resim-2.jpg
blog.jpg

Amaç
 

Fikir üretme süreci zahmetlidir. Ancak; er ya da geç, hedef kitlenizdeki bazı fikirlerinizi doğrulayacak ve tüketici geri bildirimlerine göre bir ürün prototipi oluşturacaksınız. Planlama ve tasarım ayrıntılarından sonra; şimdi, bir sonraki adım seri üretimdir. Ancak buna geçmeden önce, diğer tüm geri bildirim döngülerinde olduğu gibi, prototipinizi çok ayrıntılı ve zorlu testlerden geçirmeniz ve daha sonra da kitlenizin prototipinizi tüketmesini/kullanmasını sağlamanız, onlardan geri bildirim toplamanız ve yaptığınız hataları bulmak için prototipinizi yinelemeniz gerekir. Bu makalede prototip testlerinde ne kadar zorlayıcı olmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. 

Giriş

Bu makaleyi anlamak için önceden elektronik tasarım bilgisine ihtiyacınız olmayacak. Bununla birlikte, bilgisayar, mühendislik veya başka bir bilim alanında teknik bir geçmişe sahip olup olmadığınızı anlamak daha kolay olacaktır.

Yeni bir fiziksel ürünü piyasaya sürmek uzun ve zor bir yolculuktur. Donanımın zor olduğu bilinmesine rağmen, bireylerin ve küçük ekiplerin şaşırtıcı yeni elektronik cihazlar geliştirmesi her zamankinden daha kolaydır. Ancak, para kazanmanın kolay ve hızlı bir yolunu arıyorsanız; o zaman şu anda okumayı bırakmanızı öneririm çünkü piyasaya yeni bir ürün getirmek kolay veya hızlı olmaktan çok uzaktır.

Şimdi elektroniğin prototipini değerlendirme zamanı. İlk prototipinizin nadiren mükemmel çalışacağını unutmayın. Tasarımı tamamlamadan önce büyük olasılıkla birkaç yinelemeden geçeceksiniz. Bu, prototipinizle ilgili sorunları tanımlayacağınız, hatalarını ayıklayacağınız ve düzelteceğiniz bir zamandır. Şunu unutmayın! Çoğu tasarım, pazara hazırlanmak için birden fazla prototip yinelemesi alır.

Bu, hem maliyet hem de zaman açısından tahmin edilmesi zor bir aşama olabilir. Bulduğunuz herhangi bir hata elbette beklenmediktir, bu nedenle hatanın kaynağını ve en iyi nasıl düzeltileceğini bulmak zaman alır.

Değerlendirme ve testler genellikle mikrodenetleyicinin programlanmasına paralel olarak yapılır. 

 

Programlamaya başlamadan önce, en azından ana kartta büyük sorunlar olmadığından emin olmak için bazı temel testler yapmak isteyeceksiniz.

Bu makale, teknik seviyeniz ne olursa olsun, yeni bir prototip elektronik donanım ürünü geliştirme sürecine ilişkin temel bir genel bakış sunmaktadır.

Prototip nedir?

Uygulama prototipi oluşturma, ana yapıları, kullanıcı akışlarını, etkileşimleri, kullanıcı ara yüzlerini veya diğer ayrıntıları gösteren bir ön uygulama örneği oluşturma sürecidir, böylece gerçek ürünün tasarım taslağını doğrulayabilir ve en iyi sürüme kadar yineleyebilirsiniz.

Tüm uygulama prototipleri, görünür ve hatta işlevsel bir model gibi çalışır. Tüm ara yüz öğelerini daha iyi düzenlemenize, ayrıntıları test etmenize, olası tüm sorunları önceden bulup çözmenize yardımcı olurlar.

Farklı Prototip Türleri

Prototipler, ürün keşfinin temel işlevlerini sunar. Her prototip, varsayımlarınızı test etmenin en ucuz ve en hızlı yolunu sunduğu ideal koşullara sahiptir.

4 farklı prototip türü vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Düşük Kaliteli Prototipler 

Bu tip prototipler çoğunlukla kağıt tabanlıdır ve ayrıca herhangi bir kullanıcı etkileşimine izin vermez. Bir kağıt üzerine elle çizilmiş herhangi bir eskiz veya maket, düşük kaliteli bir prototiptir.

2. Yüksek Kaliteli Prototipler 

Öte yandan, yüksek kaliteli prototipler son derece etkileşimli ve işlevseldir ve nihai ürüne olabildiğince yakındırlar. Bu prototipler, kendilerine entegre edilmiş tüm gerekli bileşenleri içerir.  

3. Canlı Veri Prototipleri 

Bu prototipler, çoğunlukla mevcut ürünlerin üzerinde, çoğunlukla kodlar şeklindedir . Geleneksel prototiplerden çok daha etkileşimlidirler ve canlı kullanıcı verilerini kullanırlar.  

4. Fizibilite Prototipi 

Bu, ürünün belirli bir özelliğini veya bir bileşenini test etmek için açıkça tasarlanmış daha spesifik bir prototip türüdür . Bu prototipler, belirli bir işlevin arkasındaki teknolojiyi doğrulamak için önceden tanımlanmış sınırları içinde işlev görür. 

Prototipinizi Ne Zaman Test Etmelisiniz?

Prototipinizi teste tabi tutmak, ürününüzün kaçınılmaz sonunu karşılamadığından emin olmak için ilerlemenin en güvenli yoludur. Ancak bunun bazı komplikasyonları vardır, çünkü prototipinizi ne zaman test edeceğinizi bilmek de önemlidir ve önemli sonuçlar elde etmenin tek yoludur.

Prototipleri ve maksimum önem için ne zaman test edeceğinizi daha iyi anlamanızı sağlayacak bir tablo oluşturmanızı tavsiye ederim. Farklı prototip türlerinin ve geliştiricilerin maksimum verimlilik için bunları ne zaman test etmesi gerektiğinin çok iyi farkında olmalısınız.

Bir prototipi test etmek karmaşık ve sıralı bir süreçtir. Ancak adımlara geçmeden önce, her prototip testçisinin gözden geçirmesi gereken birkaç temel kural vardır:

 • Sahip olduğunuz prototip türü (çizim, fiziksel prototip, kağıt arayüzü, dijital prototip) kullanıcılarınızın onunla nasıl etkileşime gireceğini belirleyecektir. 

 • Kişisel test hedefleri son derece önemlidir ve onlar test senaryoları, anketler geliştirmeye yardımcı olabilir ve genel prototip test yönteminin.

 • Zaman kısıtlamaları belirlemek, sizin için en iyi prototip test yöntemine karar vermenize de yardımcı olacaktır.

 

Prototip testleri nasıl yapılmalı ve planlanmalıdır?

 

PROTOTİPLERİ TEST EDİN VE DAHA DA İYİLEŞTİRİN

 

Analiz yapıldıktan sonra, teoride tasarımınız oldukça güvenilir olacak kadar optimize edilmiş olmalıdır. Ancak bu teoridir. Şimdi laboratuvarda prototipleri test etme gerçeği geliyor ve daha sonra gerçek hedef kullanıcılar tarafından kullanılan sahada pilot çalıştırma birimleri gelecektir.

 

Ekibiniz proje kategorisinde gerçekten deneyimli değilse, bu prototip testler hiç kimsenin düşünmediği arıza modlarını ortaya çıkaracaktır.

 

Riski göze alarak test yapmaktan kaçınırsanız, tasarımdan üretime kadar olan süreçte bir sorun keşfederseniz, onu düzeltmek o kadar pahalı olacaktır. 

 

Daha az deneyimli mühendisler, prototip hatalarını mükemmel olmayan prototipleme süreçlerinden kaynaklandığı için reddetme eğilimindedir. Çoğu durumda bu doğrudur, ancak bir prototipte gözlemlenen her hata bir yere kaydedilmeli ve daha fazla analiz edilecek potansiyel bir hata modu olarak düşünülmelidir.

 

Prototiplerle yapılan kapsamlı testler; tasarım yaklaşımında güvene veya güvensizliğe katkıda bulunabilir ve bu, bir sonraki prototipi oluşturmak ve nihai ürünü üretmek için her zaman değerli bir girdidir.

 

Ürün test senaryoları, Ürün Gereksinimleri Dokümanında tanımlanan ürün ortamı, görev döngüleri ve performans gereksinimleri dikkate alınarak yapılmalıdır.

 

Prototip testine başlamadan önce, hepsinin aynı konfigürasyondan olup olmadığını veya güvenilirlik testinden elde edilen istatistikleri etkileyebilecek farklı alt bileşenler veya toplama yöntemleri içerip içermediğini anladığınızdan emin olmalısınız.

 

Algılanan tüm arızaların temel nedenini anladığınızdan emin olun ve bunları düzeltmek için bir eylem planı tasarlayın.

 

Bu noktada tasarım değişikliklerinin uygulanmasının, ürün geliştirme ve imalatın sonraki aşamalarına göre daha kolay ve çok daha az maliyetli olduğunun farkına varmak çok önemlidir.

 

YÜKSEK HIZLANDIRILMIŞ TESTLER UYGULAYIN

 

“Yüksek Hızlandırılmış Test” in amacı, protoripte güvenlik açıklarını bulup düzeltmenize proaktif olarak yardımcı olmak ve böylece ürününüzün güvenilirliğini artırmaktır.

 

 • Sıcaklık

 • Titreşim

 • Nem

 • Voltaj

 • Akım

 • Güç döngüsü

 

Test edilen ürün, “Yüksek Hızlandırılmış Test” i sırasında çalışacak ve arızaları kontrol etmek için sürekli olarak izlenmelidir.

 

Strese bağlı arızalar meydana geldiğinde, neden tespit edilmeli ve mümkünse problem giderilmeli ki test diğer zayıflıkları bulmaya devam etsin.

 

Hızlandırıcı doğası nedeniyle, “Yüksek Hızlandırılmış Test” genellikle diğer test tekniklerinden daha hızlı ve daha ucuzdur.

 

Burada yine, marka itibarınızın gerektirdiği rahatlık düzeyi ile bu testler için harcayabileceğiniz zaman ve para arasında ticari bir denge vardır.

 

ONAYLAYIN, İZLEYİN VE KONTROL EDİN.

 

Az önce bahsettiğimiz tüm analiz ve testler, elektronik cihaz tasarımınızın seri üretim için kabul edilebilir olduğu kabul edilene kadar sürekli olarak yapılmalıdır.

 

Nihayet üretim aşamasına geldiğinizde, güvenilirlik mühendisliği ekibinizin tüm çabaları, üretim sürecinin nihai ürün üzerinde neden olabileceği olumsuz etkileri azaltmaya veya ortadan kaldırmaya odaklanmalıdır.

 

Prototitp testlerinde hata olarak; üretim süreci, insan operatörler, insan hataları, fabrika kirliliği gibi değişkenler hata yüzdeleri ekler. Bu nedenle elektronik cihazınızın bir üretim başarısı olmasını sağlamak için üretim testleri de sizin ve ekibinizin en başından beri aklınızda tutması gereken bir şeydir.

 

 

Gerçek kullanım ve yanlış kullanım koşullarında ürün davranışını izlemek için saha verilerinin sürekli izlenmesi ve analizi gereklidir.

 

Ekibiniz, sonraki üretim çalışmalarında cihazı sürekli olarak daha da geliştirmek için bu bilgiyi kullanmalıdır. Sürdürme mühendisliği adı verilen bu çaba, mümkün olduğunca çok sayıda arıza modunu başarılı bir şekilde ortadan kaldırmak için gerçekten önemlidir.

 

Elbette saha testleri ve kök neden/sonuç analizlerinde elde edilen bilgiler, gelecekteki ilgili ürün geliştirme projelerine bilgi vermek için de çok değerlidir.

 

Arızalı cihazlara yapılan otopsiler, sürekli gelişmek hem başarıyı hem de hataları gözden geçirmek ve bu süreçte alınan derslerin kaybolmamasını sağlamak için gerçekten önemlidir.

 

Son bir tavsiye, bileşen seçimi söz konusu olduğunda, bazıları size güvenilir bir tedarikçiye bağlı kaldığınız sürece gidişatın iyi olacağını söyleyebilir, ancak durum her zaman böyle değildir. En iyi tedarikçilerin bile kalite sorunları olabilir, bu nedenle tedarikçilerden bağımsız olarak bileşenleri doğrulamak çok daha güvenli bir yaklaşımdır.

Prototip testi için özet ipuçları

Prototip testlerinizi gerçekten elde etmek için birkaç deneme yapmanız gerekecek ve yol boyunca endüstriniz veya sektörünüz için en iyi olanı öğreneceksiniz. 

 

İşte sizi yola göndermek için en iyi ipuçları:

 • Atlamadan önce testinizi neden yaptığınızı tam olarak bilin.

 • Doğru insanları seçin ve doğru soruları sorun.

 • En iyi sonuçlar için, prototipinizin olabildiğince etkileşimli olduğundan emin olun.

 • Harici olarak test etmeden önce prototipinizi arkadaşlarınızla veya tasarım dışı iş arkadaşlarınızla test edin.

 • Testlerinizde daima çevik olmayı ve kullanıcılarınızı olabildiğince çabuk devreye almayı unutmayın.

 • Test belgelerinizin en üstünde bir yönetici özeti bulundurun.

 • Kulağa bariz geliyor, ancak kullanıcılarınıza bunun nihai ürün olmadığını hatırlatın.

 • Kullanıcılarınızdan (veya ekibinizde prototiplerinizle ön testler yapıyorsanız ekip arkadaşlarınızdan) nasıl geri bildirim isteyeceğiniz, büyük ölçüde ne tür bir prototip oluşturduğunuza bağlıdır.Yine de, daha iyi geri bildirim almak için güvenebileceğiniz bazı genel kurallar vardır. İlk olarak, geri bildirim toplamak için prototipinizin birkaç sürümünü kullanıcılar üzerinde test etmeyi düşünebilirsiniz . Bu, eleştirel geri bildirim almaya yardımcı olur - çünkü insanlar prototipleri açıkça eleştirmekten çekinme eğilimindedir. Kullanıcılarınıza alternatifler sunduğunuzda, çeşitli prototipleri karşılaştırmalarına ve size her bir versiyon hakkında neyi sevip neyi sevmediklerini söylemelerine izin verirsiniz ve böylece daha dürüst geri bildirimler alırsınız.

 •  Tasarım projenizin ilk aşamalarındaysanız ve sadece basit ve kaba bir geri bildirim istiyorsanız, prototipleri takım arkadaşlarınız üzerinde test etmek yeterli olacaktır. Projenizin sonuna doğru, prototipler daha ayrıntılı hale geldiğinde ve nihai ürüne yaklaştığında, en alakalı ve yararlı geri bildirimi almak için daha geniş bir kullanıcı yelpazesi üzerinde test etmeyi düşünebilirsiniz.

 • Prototiplerinizi , normal kullanıcıların yanı sıra aşırı kullanıcılar üzerinde test etmeyi düşünün. Prototiplerinizi aşırı kullanıcılar üzerinde test etmek, genellikle normal kullanıcıları etkileyen bazı sorunları ve ilgili sorunları ortaya çıkarmanıza yardımcı olur, çünkü aşırı kullanıcılar, prototipinizle ilgili şeyleri yapmayı sevdikleri (veya sevmedikleri) konusunda daha sesli olma eğilimindedir.

 • Test ettiğiniz her prototip, yanıtlanmasını istediğiniz birkaç temel soruya sahip olmalıdır. Prototiplerinizi test etmeden ve geri bildirim toplamadan önce, tam olarak neyi test ettiğinizden emin olmalısınız. Örneğin, ürününüzün kullanılabilirliği hakkında geri bildirim toplamak için prototipinizi oluşturduysanız, test oturumunuzu prototipin kullanıcı için ne kadar kullanışlı olduğunu göstermeye yönlendirmelisiniz. Ardından, kullanıcınızla bir test sonrası görüşme oturumunda, kullanılabilirlikle ilgili olumlu ve olumsuz geri bildirimleri bulmaya odaklanmalısınız. Odaklanmak istediğiniz birkaç temel sorunuz olsa bile, prototiplerinizi test ederken açık fikirli olmayı unutmayın . Çoğu zaman, test oturumları, ekibinizin odaklanmayı bile bilmediği konularda önemli noktaları ortaya çıkarabilir. Testten sonra, geri bildirimi değerlendirmeli ve gelecekteki test oturumlarında sormanız gereken yeni sorular olup olmadığına karar vermelisiniz.

 • Prototipleriniz üzerinde testler yaparken esnek bir zihniyet benimsemeye çalışın . Örneğin, prototipinizin belirli bileşenlerinin dikkati prototipin temel işlevlerinden uzaklaştırdığını fark ettiğinizde, odağı fikrinizin temel öğelerine geri getirmek için bunları kaldırabilir veya değiştirebilirsiniz.

 • Hikayeler, kendinize ve ekibinize çözümler düşünmek için ilham vermek için kullanabileceğiniz güçlü araçlardır. Prototiplerinizle bir dizi test yaptıktan sonra ekibinizin geri kalanıyla bir araya gelmek ve birbirinizle ilham verici hikayeler paylaşmak çok faydalı bir aktivitedir. Sizin ve ekip arkadaşlarınızla neyin yankılandığını yakalamak, ekibinizin yeni çözümler düşünürken üzerinde çalışabileceği fikir ve duyguları belirlemenize yardımcı olabilir.

 • 2 ila 3 prototipi test edin. Bu çözüm için “yalnızca” bir prototipte çok fazla zaman ve çaba harcamayın. Test edilecek 2-3 kaba prototipe sahip olmak, 1 mükemmel prototipe sahip olmaktan daha faydalıdır. Bu, daha fazla tasarımı test etmenize olanak tanır ve ayrıca test katılımcıları 'tek' çözüm gibi görünebilecek tek bir tasarımla sınırlı değildir.

 

Prototip testi, takip edilmesi en basit şey olmayabilir ve birkaç deneme yapmanızı gerektirebilir. Ancak her zaman yeni kapılar açacak ve yeni prototip test soruları ortaya çıkaracaktır. 

 

Bu nedenle, prototip testinizin şunları ortaya çıkarması gerektiğini söylemek güvenlidir: 

 • Ne işe yaradı 

 • Ne işe yaramadı

 • Yeni sorular 

 • Yeni fikirler 

 • Genel olarak genel bir değerlendirme

Günün sonunda, ürününüz başlangıçta çözmeye başladığınız sorunu çözüyorsa, bunu başarılı bir prototip testi ve ürün geliştirme olarak güvenle değerlendirebilirsiniz. 

 

SONUÇ

 

Elektrikli bileşen seçimleri ve üretim süreçleri gibi farklı faktörler doğru şekilde yapılmazsa elektroniklerinizin güvenilirliğine zarar verebilir. Bu durum ürün geliştirmenin geri kalan aşamalarıyla yakından iç içe geçmiş bir süreçtir.

 

Günümüz dünyasında, hızlı hareket eden teknolojiler sizi nispeten kanıtlanmamış çözümlerle çalışmaya zorluyor; daha fazla rekabet ve daha kısa bileşen yaşam döngüleri, sizi daha hızlı pazara sürmeye zorlar, maliyet düşürmeye daha fazla önem verir. "Güvenilirlik için Tasarım" üzerine güçlü bir vurgu, itibarınızı oluşturmanın ve korumanın tek yoludur.

Doğru insanları seçin ve doğru soruları sorun. En iyi sonuçlar için prototipinizin olabildiğince etkileşimli olduğundan emin olun. Dışarıda test etmeden önce prototipinizi arkadaşlarınızla veya tasarım dışı iş arkadaşlarınızla test edin. Testlerinizde daima çevik olmayı ve kullanıcılarınızı olabildiğince çabuk devreye almayı unutmayın.

Binlerce kişinin ziyaret ettiği; en ayrıntılı "Türkçe" kaynak olma niteliğindeki, askeri ve sivil sistemlerle ilgili tüm donanım deneyimlerimi paylaştığım web siteme hoş geldiniz.

 

Ana başlıklar altında ve BLOG’ umda yer alan, artmaya devam edecek olan, 100' den fazla makaleme BLOG' a üye olarak tam erişim sağlayabilirsiniz.

 

FORUM kısmından, üyelerin sorduğu sorulara verdiğim ayrıntılı cevaplara ulaşabilirsiniz.

​***Türkçe kaynakların sayısını artırmak için web sitemde yer alan yazıları paylaşmanızı isterim.
Unutmayın! Bilgi paylaşmakla çoğalır ve zirveye çıkar.***

Bu dokümanın içeriğinin, tamamen veya kısmen kopyalanıp izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

bottom of page