top of page

EMC' yi, Zorlu Matematik İşlemleri Olmadan Nasıl Öğrenirsiniz?

emc-yi-ogrenme-1.png
ata-resim-2.jpg

Elektromanyetik girişim sorunlarının kaynağını belirlemek ve izole etmek sinir bozucu, zaman alıcı ve çok pahalı olabilir. Kök neden açıkça anlaşılmazsa, düzeltici yöntemler yalnızca sorunu maskeleyebilir ve gerektiğinden daha karmaşık ve pahalı bir düzeltmeyle sonuçlanabilir.

 

Elektronik endüstrisinin ve elektroniğin geliştiği günümüzün modern dünyasında, elektromanyetik uyumluluğu (EMC) göz ardı etmek neredeyse imkansızdır, EMC hiç bu kadar önemli olmamıştı.

 

Kolejler ve üniversiteler, 100KHz'in üzerinde yeterli yeteneklere sahip az sayıda mühendis üretir. Bu, tipik bir mühendisin yetenekleri ile GHz aralığına kadar uzanan operasyonel gereksinimler arasında elli yıllık bir spektrumu açık bırakmaktadır. 

Sonuç olarak, Elektromanyetik Uyumluluk (EMC), Elektromanyetik Girişim (EMI) ve Elektromanyetik Darbe (EMP), disiplinler arası bir tasarım ekibi becerisinden ziyade nadir görülen bir uzmanlık haline gelmiştir.

EMC, tesadüfi ampirik kurallara dayanan tariflerle kara bir sanat değildir. Oldukça basit mekanizmaları açıklandığında, EMC aslında herhangi bir tasarım disiplinidir diyebiliriz. 

 

EMI’ ın (Electromagnetic Interference) veya girişimin (interference) neden ve nasıl gerçekleştiğini analiz yoluyla tahmin etme olasılığını özellikle vurgulayabilirim. 

 

Sonuç olarak; prototiplerle çalışmak ve test ederek EMC’ yi doğrulamak, temel testler ve limitler ve en ekonomik bileşen ve süreç seçimlerini kullanmak ve üretim son aşamadır.

 

Yaşadığımız 2022’ li yıllarda; şunu kesinlikle belirtmek isterim;

 

Kişinin mevcut bilgisini yükseltme ve yenileriyle tamamlama ihtiyacı hiç bu kadar önemli olmamıştı.

 

EMC, yalnızca tavsiyeler ve kara büyü reçetelerinden, herhangi bir mühendislik alanı gibi devre, ekipman, sistem performansı ve arızayı analiz edebilen ve tahmin edebilen olgun bir disipline dönüşmüştür. 

 

Bir tasarım sürecinin parçası olarak EMC' yi dikkate almamak, maliyet, yeniden tasarım, sorumluluk vb. açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun bir parçası olarak, bağışıklığı ve parazit olmamasını garanti eden EMC testleri karmaşıktır, pahalıdır ve uygun şekilde öngörülmediği takdirde ek maliyetler ve gecikmeler getirir. EMC alanında ihtiyaç gerçekten çok büyük. Ancak düzgün yönetilen bir şirket için ulaşılmaz değildir. 

 

Temel endişe “yeni beceriler” ise, yenilik daha sofistike EMC ekipmanındadır. Bu ekipmanları sayacak olursak; akıllı spektrum analizörleri, ağ analizörleri, 3 eksenli antenler ve sensörler, ekranlama ve filtreleme teknolojilerinde son gelişmeler vb sayılabilir. Ayrıca, yeni EMC yaklaşımlarını getiren; nano teknolojiler ve robotik gibi yeni tekniklerin yükselişi ve EMC analizinde tahmin yazılımlarının artan kullanımını ayrıca belirtmek istiyorum.

 

İşin püf noktası, radyo frekansı enerji hapsinin doğasını anlamaktır. Fiziksel iletken ve iletken olmayan şekillerin kontrolünü gerektirir. Makine mühendisleri genellikle bu şekilleri EMC' yi düşünmeden optimize ettiğinden, genellikle RF enerjisini absorbe etmeyen şekiller oluştururlar. Sonuç, programda geç bulunan bir EMC hatası ve hem insan gücü hem de ürün maliyeti açısından pahalı olan değişikliklerdir.

Gelecekteki zorluklar, EMC anlayışını Entegre Devre (IC) ve çip içi seviyeye getirmenin, minyatürleştirmenin ve IC yoğunluğundaki acayip artışın (>binlerce aktif cihaz / mm2 başına) insan gözü veya insan beyni gibi bir hızda yönetebilmesidir.

 

Mesela şunu düşünün; tüm olası EMI etkileşimlerine tek bir IC' de göz atın. Ve yeni bir ürün için ilk çıkışından, pazara sunulması arasındaki süre giderek kısalıyor. Tüm bunlara baktığımızda; EMC hakkında çok çalışmamız ve yeterince bilgi edinmemiz gerektiği ortaya çıkmaktadır.

 

Üniversitelerde hala ders olarak okutulmayan EMC kavramının; pratik ve teorik yaklaşımları, mühendis adayları tarafından hala anlaşılamamaktadır. Hatta bu durum, şirket kültüründe EMC konusu ele alınmamışsa, 1-5 yıllık mühendislerde bile söz konusudur.

 

Hatta biraz daha ileri gidelim; birçok şirket, tasarımcıların iyi niyetlerini atölye zeminine ve hatta tesisatçılara aktarma konusunda sorun yaşıyor. Bu nedenle: şirketlerin gerekli EMC montaj tekniklerini montaj personeline, tüm taşeronlara ve OEM müşterilerine iletmenin yollarını bulması çok önemlidir.

EMC' nin fiziğini zorlu matematik işlemleri olmadan öğrenin.

 

İşte tam bu noktada; “CİHAZ VE SİSTEM GELİŞTİRMEDE EMC TASARIMI” eğitimimiz devreye girmektedir.

 

Eğitimlerimize katılan 100’ e yakın şirketten Elektronik Mühendisi / Mekatronik Mühendisi / Makine Mühendisi / Tekniker / Teknisyen / Fizikçi, konunun ehemmiyetini ve en azından ne yapması gerektiğini anlayarak eğitimlerimizden mezun olmuştur.

 

Üniversitelerde öğretilmeyen pratik uygulamalar; 27 yıllık deneyimimle, tarafımdan 4 ay boyunca üzerinde yoğun bir çalışmayla oluşturulmuştur. Hatta eğitimde verilen içerik; verilen eğitimlerde katılımcılardan gelen isteklerle, tekrar tekrar güncellenmektedir.

 

2.5 günlük (Net 16.5 saat) HAFTA İÇİ eğitimimizle veya yine 2 günlük (Net 16.5 saat) HAFTA SONU eğitimimizle, EMC’ ye uyumlu bir cihaz yapabilmek için önünüzdeki sis perdelerini kaldırmanızı sağlıyoruz.

 

Bir EMI Sorunu için bir çözüm bulmak ödüllendiricidir, ancak sorunun doğasını anlamak bir uzmanın ayırt edici özelliğidir. Bu eğitim sonunda uzmanlığa bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

 

Eğitim olmadan makine mühendisleri, elektrik mühendislerinin EMC çabalarını genellikle istemeden sabote ederler. Bunu, EMC' yi dikkate almadan mekanik sorunlara uygun konumlara mesela konnektörler yerleştirerek yaparlar. Eğitimden sonra her ekip üyesi, EMC uyumluluğu için tasarım yapmadaki rolünü anlamaktadır.

Kolejler ve üniversiteler, 100KHz'in (100.000 Hz) üzerinde yeterli yeteneklere sahip az sayıda mühendis üretir. Bu, tipik mühendisin yetenekleri ile GHz aralığına (1.000.000.000 Hz) kadar uzanan operasyonel gereksinimler arasında elli yıllık bir spektrumu açık bırakır.

Sonuç olarak Elektromanyetik Uyumluluk (EMC), Elektromanyetik Girişim (EMI) ve Elektromanyetik Darbe (EMP), disiplinler arası bir tasarım ekibi becerisinden ziyade nadir görülen bir uzmanlık haline geldi. Bu beceri açığı, net 16.5 saatlik eğitimimizle kapatılabilir.

Eğitimimiz, birkaç ekip üyesinin ustalaştığı zorlu matematik olmadan EMC fiziğini öğretir.

Eğitimimiz, ileri düzey matematiği anlamaya veya Maxwell denklemlerini üç uzayda çözme yeteneğine bağlı olmadığından, tüm geliştirme ekibine EMC' yi gerçekten bir ekip çalışması haline getirmeyi öğretebiliriz.

İşte 100' e Yakın Firmaya Verdiğimiz EMC Eğitimlerimize, Katılan Birkaç Firma:

STM, TUSAŞ, AKIM METAL, ALTINAY SAVUNMA, DURMAZLAR MAKİNE, DASAL HAVACILIK,

ELSİTEL, ARTI ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK, ODTÜ-GÜNAM, AMPERİNO OTOMOTİV,

ANOVA ARGE TEKNOLOJİLERİ, FARBA OTOMOTİV, KUASOFT, BİRİKİM PİLLERİ,

BARKO-MED, ELFATEK ELEKTRONİK, SAKARYA ÜNİVERSİTESİ, GES TEKNİK, FUTURIS VB…

Eğitime ait katılımlar ve görseller için yandaki linke tıklayınız; Eğitime ait görseller...

Eğitime ait ayrıntılar için yandaki linke tıklayınız; Eğitime ait tüm bilgiler...

Eğitime kayıt yaptırmak için yandaki linke tıklayınız; Eğitime KAYIT...

Eğitimi veren Ahmet Turan Algın hakkında bilgi için tıklayınız; Ahmet Turan Algın kimdir?...

EMC ve Tasarım Danışmanlığı için tıklayınız; Danışmanlık...

Ülkemizde teorik ve pratik EMI / EMC eğitimini bir arada veren İLK ve TEK eğitimde; sınırlı sayıda kontenjan için bir an önce yerinizi ayırınız.

 

Neden EMC danışmanlığı gerekir?

Elektronik ürün, işlevsel gereksinimleri karşılarken bile başarısız olabilir. Arızanın nedeni, elektromanyetik gürültü kaynakları ve çok yüksek emisyon seviyelerine neden olan yayılan yapılardan kaynaklanmaktadır. 

Diğer bir arıza türü, ürünün dış gürültüye karşı bağışıklığıdır. Bu başarısızlıklar, genellikle düşük maliyetli düzeltmeleri uygulamak için çok geç olan resmi EMC testleri sırasında meydana gelir.

Deneyimli bir EMC mühendisi, eninde sonunda bir çözüm bulma umuduyla az ya da çok körü körüne ve rastgele denediğiniz bir deneme-yanılma yöntemi kullanarak sorun giderme ve önlemleri çözmemekle karakterize edilir. Böyle bir yaklaşım hem gereksiz yere zaman alıcı hem de maliyetli hale gelir; bu da, bir geliştirme projesinin zaman açısından kritik bir aşamasında ortaya çıkan öngörülemeyen bir EMC sorununun çözülmesi söz konusu olduğunda çok endişe verici olabilir. Ne yazık ki, bu tür durumların bir üründe ne kadar kesin gecikmelere yol açtığına ve şirketin pazar paylarını ciddi şekilde etkilediğine dair örnekler var. 

 

İyi EMC uygulaması genellikle geleneksel elektrik montajı ve kurulum tekniklerinden farklıdır.

 

Özellikle bazen uzun süredir kurulmuş endüstrilerde, uygun EMC tasarımı yerine, işletme sırasında ortaya çıkan EMC sorunlarını çözmeye çalıştıkları için gereksiz yere büyük paraların kaybedildiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni genellikle EMC ve modern montaj teknolojisini öğrenme konusundaki bariz isteksizliktir. 

 

Operasyonel aksamaların doğrudan EMC eksikliğiyle bağlantılı olmadığı sıklıkla görülür. Bunun nedeni; elektromanyetik koşulları bilmemeniz ve sorunun nedenlerini anlamanız için gereksiz zaman almasıdır.

 

EMC karmaşık bir konudur. Bir şirkette veya projede birçok kişi yer alır. Bu, iş birliği gerektirir.

 

EMC; elektrik mühendisliğinden, elektrik ve elektronik, yüksek frekans teknolojisi, mekanik ve hukuka kadar birçok sorunlu alana hitap eder. 

 

EMC özellikleri kesinlikle elektromanyetik terimlerle ifade edilir, ancak mekanik tasarım üzerinde büyük bir etkisi vardır; mikro devreler, devre kartları ve kablolardan cihaz muhafazalarına ve kurulumlarına kadar her şey. 

 

EMC ayrıca şunlarla da ilgilidir: Güvenlik, güvenilirlik, sinyal bütünlüğü ve ürün kalitesi

 

İyi EMC özellikleri, diğer birçok özelliği olumlu yönde etkiler. 

 

Tüm bu nedenlerle; EMC işlemlerini optimize etmeniz gerekir!

 

Elektromanyetik Girişim Danışmanı Ahmet Turan Algın' ın; çeşitli elektronik sistemler, çeşitli müşteri ihtiyaçları ve karmaşık teknik fikirleri devre tasarımcıları ve paketleme mühendisleriyle iletme becerisi konusundaki deneyimi, çok çeşitli EMC sorunlarını çözmesini sağlar. 

 

Elektromanyetik, Devre Tasarımı ve Elektronik Paketleme alanındaki uzmanlığı, ona EMI sorunlarının kaynakları ve çözümleri hakkında fikirler vermektedir.

 

Son 27 yılda Ahmet Turan ALGIN; Karel, Aselsan, Tai, Roketsan ve irili ufaklı diğer birçok şirkete ve sayısız büyük programa, katkıda bulunma ayrıcalığına sahip olmuştur.  Çok sayıda küçük ticari, endüstriyel, askeri ve havacılık projelerinin içinde yer almıştır. 

 

Bir danışman olarak Ahmet Turan ALGIN, geniş bir müşteri yelpazesine ve ürün ihtiyaçlarına hizmet ederek geliştirilen analitik, teşhis ve uygulamalı beceriler sağlamaktadır.

Bu dokümanın içeriğinin, tamamen veya kısmen kopyalanıp izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

bottom of page