top of page

ELEKTRONİK BİLEŞEN SEÇME KILAVUZU

comp-3.png
ata-resim-2.jpg

A. Elektronik Bileşenleri Seçmek İçin Temel Kurallar
 

 1. Genel Kural; geliştirme risklerini azaltmak için yaygın olarak kullanılan bileşenleri seçmemiz gerekiyor.

 2. Yüksek Maliyet Etkili Kural; Benzer performans ve kullanıma sahip olduklarında maliyeti düşürmek için daha düşük fiyatlı elektronik bileşenleri seçmek gerekir.   

 3. Satın Alma Kuralı; Bileşenler kolayca satın alınmalı ve daha kısa tedarik döngüsüne sahip olmalıdır. 

 4. Sürdürülebilirlik Kuralı; Öngörülebilir süre boyunca üretimi devam edecek olanları seçmeye çalışın. 

 5. Alternatif Kural; Birden çok pin-to-pin uyumlu çip markasına sahip bileşenleri seçmeye çalışın. 

 6. Geçmişe Uyumluluk Kural; Önceden şirketinizdeki ürünler tarafından sıklıkla kullanılan bileşenleri seçmeye çalışın. 

 7. Kaynak tasarrufu kuralı; Bileşenlerin tüm fonksiyonlarını ve pinlerini iyice düşünüp en az pin ile tüm fonksiyonların elde edilmesini sağlayın.

 

Çip seçimi; her bir boyutu ile dikkate alınmalıdır.

 

B. Tüm süreçte çip özelliklerine dikkat etmekle ilgili kurallar.

 

Model seçerken deneme ve seri üretim koşullarını göz önünde bulundurmak gerekir. 

  Küçük bir siparişin satın alma fiyatı, tedarik döngüsü ve örnek uygulamasını, toplu siparişle aynı şekilde ele almak daha iyi olacaktır. 

Hacim büyüdüğünde, arz fiyatının rekabet avantajı olmayabilir veya yetersiz kapasiteye neden olabilir. Ayrıca, fiili tedarike göre ilgili tedarikçileri seçmeliyiz. 

Örneğin, orijinal fabrika ürünleri doğrudan değil, acente aracılığıyla tedarik edecektir. Bazı acentelerin tedarik hacmi sınırlıdır ve çip endüstride yaygın olarak kullanılmamaktadır, bu nedenle bu çipin fiyatı örneğin Digikey' de çok pahalıdır. 

Bileşenin yaşam döngüsünün ürününkiyle eşleşip eşleşmediği

Genel olarak, seçilen bileşenlerin en az 5 yıldan fazla(askeri ürünlerde 10 yıl) yaşam döngüsüne ve eksiksiz ürün geliştirme düzenine sahip olması gerekir. Örneğin, o sırada kullanılan yeni bir donanım platformu, bir milyonu aşan bir pano siparişi için olgun bir platform haline geliyor.

Uzun geçiş süresi nedeniyle, yeni ürünün çıktısı 1- 2 yıllık geliştirmeden sonra kademeli olarak artar. 

Örneğin; SDRAM çevresel depolamaya sahip bir DSP devresini ele alalım. Micron Technology ve diğer büyük bellek yongası üreticileri; nicel üretimdeki sıkıntıdan dolayı SDRAM üretimini durduracaklarını açıklarlar. Ürün niceliksel olarak üretildiğinde ancak envanterde depolanmaya girer. Eğer; chip te arz sıkıntısı oluşursa ardından bileşenleri ikinci kaynak seçeneği olarak üretmek için belki bir Tayvan fabrikası ele alınabilir. Bu nedenle doğru bileşenleri seçmek iyi bir hazırlık gerektirir. 

Son olarak; performans ve laboratuvar ortamının değerlendirilmesi dışında, tüm yaşam döngüsü senaryosunun dikkate alınmasına ihtiyaç vardır.

 

C. Özel veya genel işlemci seçimi

İyi bir işlemci seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Sadece donanım arayüzü değil, ilgili işletim sistemleri ve eşleşen geliştirme araçları ve emülatörleri, ayrıca mühendislerin mikroişlemci deneyimi ve yazılım desteğinin durumu vb. 

Gömülü mikroişlemci modeli seçimi faktörleri:

Bir çekirdek çip olarak mikroişlemci; işlevleri, performansı ve güvenilirliği, ürün geliştirmelerinde oldukça değerlidir. Çünkü ne kadar fazla kaynağa sahip olursa, o kadar güçlü olur, ürün geliştirme döngüsü o kadar kısa olur ve proje başarı oranı o kadar yüksek olur. Ancak, herhangi bir mikroişlemci, her kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel olamaz, bu nedenle seçim kritiktir.

Uygulama Alanı

  Bir ürünün işlevi ve performansı, uygulama alanını belirler. Kesin uygulama alanı, model seçim aralığını daraltabilir.

Örneğin, endüstriyel kontrol alanındaki ürünlerin çalışma koşulları genellikle serttir ve çipin çalışma sıcaklığı genellikle geniştir, bu nedenle sivil olanlar yerine endüstriyel sınıf çipi seçmeliyiz. Askeri ürünler endüstriyel ürünlerden de geniş çalışma özellikleri ve parametrelerine sahiptir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Daha yaygın uygulama alanları olarak; havacılık, iletişim, bilgisayarlar, endüstriyel kontrol, tıbbi sistemler, tüketici elektroniği, otomotiv elektroniği vb de aynı şekilde ele alınmalıdır.

Bağımsız Kaynaklar

İnsanların karşılaştığı bazı sorunlar var:

 • Temel frekans nedir? 

 • Yerleşik bir Ethernet MAC var mı? 

 • Kaç Giriş/Çıkış bağlantı noktası var? 

 • Hangi arayüzleri taşıyorlar? 

 • Çevrimiçi simülasyonu destekliyor mu? 

 • İşletim sistemini destekliyor mu ve hangi işletim sistemini destekliyor? 

 • Harici bir depolama arayüzü var mı?......vb.

Yukarıdaki tüm sorular, çipin hangi kaynakları içerdiğiyle ilgilidir. Mikroişlemci ile birlikte ne tür bir kaynağın geldiği, seçim için önemli bir faktördür. 

Çip, ürünün talebine yakın kaynaklarla ne kadar çok gelirse, ürün geliştirme o kadar basit olur.

Genişletilebilir Kaynaklar

Donanım platformu OS, RAM ve ROM'u desteklediğinde kaynaklar için gereksinimler nispeten yüksektir. Chip ler genellikle yerleşik RAM ve ROM'a sahiptir, ancak kapasiteleri genellikle çok küçüktür. Örneğin; yerleşik 512KB çok küçüktür ancak genellikle çalışan işletim sistemi megabayttan fazladır. Bu çip, harici olarak genişletilebilir bellek gerektirir.

Güç tüketimi

Düşük güç tüketimi, birçok avantajı olduğu için çipler için model seçiminde önemli bir gösterge haline gelir. Düşük güç tüketimine sahip ürünler, kelimenin tam anlamıyla daha soyut bir terim olmasına rağmen, para ve enerji tasarrufu sağlayabilir, çevre kirliliğini azaltabilir ve güvenilirlik katabilir.

Paket

Son zamanlarda yaygın mikroişlemci çip paketleri en temel olarak genelde 4 paket içerir: QFN, QNR, QFR ve BGA. 

BGA paket lehimleme daha zordur, çoğu küçük şirket lehimleme yapamaz, ancak paketlenmiş çipin boyutu çok daha küçüktür. Ürün çip boyutunda sınırlamalarınız yoksa, seçim yaparken QFP paketini seçmek en iyisidir. Lehimleme teknisyen tarafından kolayca yapılabilir.

LGA ve BGA paketleri lehimlemek için özel lehimleme araçları gerektiğini unutmayınız. Şirketinizde yoksa bu özel gereçler; lehimleme işlemini şirket dışında yaptırmanız gerekecektir. Hatta lehim topları arasında lehim geçişinin kontrolü için X-RAY cihazıyla kontrol edilmesi de bir başka gerekliliktir. Tüm bunlar üretim esnasında olmasa bile prototip aşamasında size para ve zaman kaybı olarak geri dönecektir.

Chip' in Sürekliliği ve Teknolojinin Mirası

Şu anda, ürün değiştirme hızı çok hızlı ilerliyor. Bu nedenle modeli seçerken; çipin yükseltilme veya değişime uğrama veya ortadan kaldırılıp yerine yeni özellikler eklenmiş bir muadilinin eklenebileceği durumunu da düşünmeliyiz. 

 

Bir teknolojinin mirası, aynı üreticinin aynı çekirdek serisi yongaları kullanıldığında daha iyidir. Tanınmış bir yarı iletken şirketini ele almak, ardından ilgili ürünlerini sorgulamak ve bir karar vermek gerekiyor.

Fiyat ve Tedarik Garantisi

IC' lerin fiyatı ve bileşen arzı da dikkate alınması gereken faktörlerdir. Şu anda örnekleme sırasında kararsızdırlar. Bu yüzden mümkün olduğunca seri üretilen bir çip seçilmelidir.

Emülatör

  Uygun eşleşen emülatörlerin seçilmesi, geliştirmeye büyük kolaylık sağlayacaktır. Emülatör, donanım ve düşük düzeyli yazılım hatalarını ayıklamak için bir araçtır. Geliştirmenin erken aşamalarında değilse, temel olarak ürün geliştirme için zor olacaktır. Halihazırda bir emülatörü olan kişilerin, seçim sürecinde seçilen çipi destekleyip desteklemediğini düşünmeleri gerekir.

İşletim Sistemi ve Geliştirme Araçları

  Bir ürün geliştirme olarak, bir çip seçerken ne tür bir işletim sistemini destekleyeceği gibi yazılım desteği de dikkate alınmalıdır. 

İşletim sistemine sahip olanlar için, seçim sürecinde seçilen çipin işletim sistemini destekleyip desteklemediğini veya tam tersi işletim sisteminin çipi destekleyip desteklemediğini dikkate almak gerekir.

Teknik Destek

  Mevcut eğilim; hizmet satın almak, yani teknik destek satın almaktır. Tanınmış bir yarı iletken şirketi, çip seçerken daha iyi bir seçimdir, çünkü iyi bir şirketin teknik destek kapasitesi nispeten garantilidir. Ayrıca çipin olgunluğu, kullanıcının ölçeğine ve kullanımına bağlıdır. 

Piyasada daha yaygın olarak kullanılan yongaları seçmek, daha fazla paylaşılan kaynağa sahip olacak ve geliştirmeye büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Yine, bazı üreticiler basit MCU uygulamalarında iyidir ve bazıları endüstriyel kontrolde veya MCU ve CPU'nun daha karmaşık uygulamalarında iyidir, bu nedenle kendi avantajları ve dezavantajları vardır. 

  Komut seti mimarisine göre CPU 4 türe ayrılır:

 • PowerPC, X86, MIPS, ARM. X86, CISC komut setini yürütür,

 • POWERPC, MIPS ve ARM, RISC komut setini takip eder,

 • RISC'nin CPU uygulaması çoğunlukla gömülü sistemler için kullanılır. 

Diğer bir bakış açısıyla;

 - PowerPC endüstride ağırlıklı olarak ağ iletişim pazarında kullanılmaktadır. 

- X86, PC ve sunucu pazarlarına odaklanır. 

- MIPS hedefli pazar, ağ oluşturma, iletişim ve dijital tüketim gibi gömülü uygulamalardır. 

- ARM' nin hedef pazarı, taşınabilir ve elde taşınabilir bilgi işlem cihazları, multimedya ve dijital tüketim ürünleridir. 

Üst düzey işlemciye gelince, x86 mimarileri çift çekirdekli işlemci ve MIPS mimarileri çok çekirdekli işlemci farklı hizmet yönelimlerine sahiptir. MIPS işlemcisi, çok çekirdekli ve çok iş parçacıklı işlemleri uygulamak kolaydır ve veri düzleminde mesaj iletmede iyi performans gösterir, ancak tek işlemcili çekirdek yapısı basittir. MIPS' in karmaşık hesaplamalar ve derin mesaj işleme için x86 ve PowerPC kadar iyi olmadığı açıktır. 

Veri işleme için çok çekirdekli MIPS veya NP' ler kullanılır ve kontrol uygulamaları için PowerPC veya gömülü x86 kullanılır. 

ARM endüstrisinin ekolojik ortamı daha iyidir ve ARM cihazları sağlamak için çok sayıda çip tedarikçisi vardır. Tek kelimeyle, bir seçim bir dizi karşılaştırmalı analiz ve rekabetçi değerlendirme yapmalıdır.

PowerPC veya yerleşik x86, kontrol uygulamaları için kullanılır. 

Askeri sistemlerde komponent seçimi konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek için; Lütfen

"ASKERİ SİSTEMLERDE ELEKTRONİK KOMPONENT SEÇİMİ"

makalemi mutlaka okuyunuz (Lütfen yukarıdaki linke tıklayınız...).

Bu dokümanın içeriğinin, tamamen veya kısmen kopyalanıp izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

bottom of page